Svaly majú svoj význam a ak sa používajú málo (alebo vôbec), tak ochabujú (atrofujú). Nakolko držia pohromade kosti, tak slabé svaly ich držia spolu slabo. To ovplyvňuje aj pevnosť kĺbov a tie oslabené môžu spôsobovať bolesť (napr. chrbtica).
Aby boli svaly pevné, musia pravidelne pracovať. Na svoju činnosť potrebujú energiu. Pri vytrvalostnej – aeróbnej záťaži ju získavajú spaľovaním tukov. Čím trénovanejšie máme svaly, tým viac energie potrebujú a spotrebujú. Keď sú svaly slabé a ochabnuté, organizmus má obmedzené možnosti, ako odbúravať tukové zásoby.
Žiadna diéta ani „zaručený“ farmaceutický výrobok práve vyvinutý v USA nemôže nahradiť pohyb.
Mnoho žien má fixnú predstavu, že váha je to, čo treba sledovať. Paradoxne opak môže byť pravdou. Pri vyššej váhe možno dosiahnuť lepšie (želané) parametre – opticky štíhlu postavu, použiteľný šatník, …, pretože svaly sú ťažšie ako tuk, ale majú menší objem.
Sú však ďalšie, pre zdravie dôležité dôvody, prečo je potrebné pravidelne sa venovať aeróbnej aktivite.
Ľudské telo má schopnosť prispôsobiť sa. Keď sa nepoužíva, ochabuje. Keď ho zaťažujeme, spevnie.
Koľko a akej záťaže? Môžeme len vybrať z množstva literatúry popísanej na túto tému. Lekári už dávno zistili a výskumami potvrdili, že dospelý človek by sa mal venovať aeróbnej činnosti minimálne !!! 3 razy do týždňa (30-60 minút za príslušnej* pulzovej frekvencie).
Srdce je sval. Je zodpovedné za krvný obeh. Keď nie je trénované, ťažšie prekonáva záťaž, pomalšie sa spúšťa mechanizmus spaľovania tukov. Krv športujúceho človeka obsahuje viac červených krviniek, ktoré dokážu efektívnejšie prenášať kyslík. Zvýšený prietok krvi priaznivo ovplyvňuje pružnosť ciev (brzdí ich kôrnatenie). Vyššou pulzovou frekvenciou sa lepšie prekrvia všetky časti ľudského organizmu, teda nielen svaly ale aj vnútorné orgány. Prekrvená pokožka je jemnejšia, pružnejšia, krajšia.
Srdiečko pracuje ako pumpa. Jej veľkosť sa prispôsobuje potrebám organizmu. Ak ho pravidelne nezaťažujeme, lenivie – ochabuje ako každý iný sval. A pri nečakanej záťaži spôsobenej napr. zvýšenou telesnou aktivitou alebo náhlym stresom môže mať veľké problémy.
Svaly sa udržujú a spevňujú silovými cvičeniami, regenerujú strečingom, ktorý zároveň zlepšuje kĺbovú pohyblivosť. Pod tlakom pevnejú aj kosti. A naopak, ľudia, ktorí nešportujú, majú krehkejšie kosti a skôr sa u nich prejavuje osteoporóza. Existuje množstvo návodov, ako kompenzovať jednostrannú činnosť (v posledných desaťročiach hlavne sedavé zamestnanie). A nestojí to až tak veľa času a i ten je ekonomicky vysoko návratný, vzhľadom na dôsledky, ktoré absencia pohybu podľa odborníkov výrazne ovplyvňuje:
kardiovaskulárne choroby (problémy so srdiečkom),
– choroby pohybového aparátu (obmedzený pohyb, bolesti kĺbov), problémy s krvným tlakom,
– obezita a jej vedľajšie účinky,
– cukrovka, rednutie kostí (osteoporóza),
– ateroskleróza,
– kŕčové žily,
– inkontinencia, …
Kondičný aeróbny tréning, kde sa kombinuje vytrvalostná záťaž s posilovacími cvičeniami, môže byť optimálnym riešením pre komplexné precvičenie celého tela každého človeka. Je to zároveň vhodná doplnková a kompenzačná aktivita pre športovcov.
A navyše, v súčasnosti sa zdravotné problémy stávajú nákladným prepychom, ktorý si nie každý môže dovoliť. Pohyb je najdostupnejší preventívno-liečebný prostriedok.
Lieky a práceneschopnosť sú drahé.
Je toho veľmi veľa na to, aby sa to zmestilo do krátkeho textu. Tak aspoň základné informácie, ktoré si môžete kedykoľvek doplniť u ľudí, ktorí sa tejto problematike venujú profesionálne. Jedno je však isté.
Bez pohybu nemôže byť človek zdravý.
Lenivosť je mimoriadne silný a húževnatý protivník. Veľmi často sa, bohužiaľ, stretávame s tým, že ľudia ignorujú potreby vlastnej telesnej schránky. Proti tomu sa ťažko bojuje. Kto si nedá poradiť, …
Autor: Boris Čechvala